mail Dotazy a připomínky směřujte na info@episek.cz. Teplota:  
On-Line Teploměr 
meteorologická stanice Písek
http://meteo.amut.net
   
Dnes je 08.07.2020
Svátek má Nora a zítra Drahoslava
 
Město Písek Státní správa Kultura Sport Školství Služby Turistické info
Odkazy
- Akce v Písku
- Infocentrum Písek
- Oficiální stránky města
- Písecká internetová TV

Kontakty
mailinfo
mailwebmaster

Katalog firem
- PIK engineering s.
- Geodetická kancelá
- COLIS, s.r.o.
- H-Comp
- HOTEL AMERIKA
[ další...

Registrace
- informace
- zaregistrovat se

Přihlášení
Loginname
Password


www.andysek.net
meteo.amut.net
meteo.amut.net
Skupina Terifoto
Fotoklub Pisek

Pivovary

Pivovar Platan

Největším producentem piva v regionu je pivovar Platan, jehož současným vlastníkem je soukromá česká společnost. Jeho historie se nepřerušena píše již od roku 1498.

Pivovar Platan navazuje na tradici panského pivovaru. Původní pivovar byl součástí zámku. V roce 1711 získal pivovar koupí rod Schwarzenbergů a v jeho vlastnictví zůstal až do roku 1947. Vzhledem k tomu, že původní provoz přestal postupně vyhovovat požadavkům doby, byl vystavěn v letech 1873 - 1876 nový pivovar, areál tehdy velmi avantgardních budov. Ve své době byl pivovar jedním z nejmodernějších provozů na našem území. Měl vlastní železniční vlečku, laboratoř, byla zde zavedena propagační stanice na pěstování čistých várečných kvasnic. To vše vedlo k tomu, že pivovar měl před první světovou válkou vlastní sklady nejen po celé Evropě, ale i v Alexandriia a Chicagu.

Dnešní výstav tvoří z větší části výčepní světlé pivo, pak světlé ležáky, tmavá desítka a pivo DIA. Obchodní označení protivínského pivovaru a jeho výrobků je inspirováno existencí romantické třířadé aleje krásných vzrostlých platanů v městském parku před pivovarem. Výsadba aleje pochází ze schwarzenberské majetkové éry z roku 1872. Alej je jako ojedinělý porostní útvar řazena ochránci přírody do kategorie památných stromů, jichž je dnes 58. Kmeny s obvody 160 - 310 cm dosahují výšky 20 m.

Pivovarský dvůr ve Zvíkovském Podhradí

Pivovarský dvůr ve Zvíkovském Podhradí se snaží navázat na tradici dávného pivovaru na hradě Zvíkov, který je zmiňován již v písemných pramenech z roku 1229. Největší slávy dosáhl v 15. a 16. století, za časů Pánů za Švamberka. Dnešní logo, stylizovaná labuť, je hold tomuto rodu, za jehož panování zde pivovarnictví dosáhlo největší slávy. V té době dokonce v okolí Zvíkova existovaly vlastní chmelnice.

V roce 1994, jen několik stovek metrů od hradu, byl vystavěn pivovar nový a tím byla obnovena tradice. Součástí pivovaru, jehož vybavení pochází od rakouské firmy Salm, je i pekárna a výrobna uzenin. Maximální kapacita pivovaru je 5000hl ročně. Pivo se plní do sudů a také do speciálních 1,5l speciálních skleněných lahví. Kromě světlého a tmavého kvasnicového ležáku je zvláštním pivem zde vařeným polotmavé pivo dle původní receptury zvíkovského piva. Je to pivo 13°, trochu těžší, chlebnaté chuti. Barvu má zlatohnědou. K originálnímu pivu můžete ochutnat místní speciality, pekárenské nebo uzenářské výrobky z vlastní produkce. Stylové prostředí s varnou umístěnou přímo v hostinském sále, originální sluneční pivní hodiny a pro zájemce na požádání prohlídka pivovarských prostor s ochutnávkou piva přímo od zdroje, to vše je tu pro hosty. Areál poskytuje i ubytování.

Hospodské pivovary

Zvláštním světem piva jsou malé tzv. hospodské pivovary. Dříve jich u nás bývaly stovky. Po době temna, kdy byly téměř vyhubeny, se opět prosazují. Jeden takový, spojený i s pěstitelskou pálenicí, se nachází v obci Dražíč, která leží 5 km západně od Bechyně. V budově byl už v 18.století pivovar, kde se vařilo pivo pro Bechyni, později zde fungoval až do roku 1970 lihovar.

Stavební úpravy začal majitel p. Papula v srpnu 1997. Pivovar, který projektoval písecký architekt Vratislav Vokurka, je dnes ozdobou vsi. Zkušební várka se uskutečnila už v říjnu 1997, na plnou výrobu tu přešli v červnu 1998. Pivo vaří profesionální sládek. Základní recepturu sestavili odborníci z VÚPaS Praha, technologické zařízení dodaly Pacovské strojírny. Voda pochází z místních lesních vrtů. To vše dohromady nám umožní vychutnat si 12° světlý i tmavý nefiltrovaný ležák, který se plní do sudů pro místní restauraci. Formanka poskytuje i ubytování.

Anketa
Anketa  

Sledujete Písek pomocí webkamer?
 
Ano 32002
Ne 22505
 
hlasováno 54507 krát
 
Reklama  

 REE-systems
 
TOPlist
© 2001 Colis s.r.o,

Reklama

© Copyright | Odeslat Techické dotazy webmaster@episek.cz |  Informace Odeslat info@episek.cz
Statistiky
Celkem:567634
Měsíc:27113
Den:45